Eibarko euskara hiztegia
horrek
1.
erak.
(
TE).
Ese,
esa,
ése,
ésa,
eso.
2. graduko formia da, ergatibo singularra. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike.
Horrek asmau dau mataza guztia. / Ése ha inventado ese enredo. /
Horretarako, jakiñian nintzan eta ez ninduen harrapau. / Para eso, yo estaba sobre sabido y no me cogieron.
Ik.
hori,
hórrek.
"Con acento prosódico en la e" (TE, 607): [orrék]. / "Horr(e)-"k hartzen dittu deklinaziñoko beste kasu marka gehixenak: horren genitibua, horri datibua, horrekin, horretarako...
2.
erak.
(
OEH).
Tú,
tú que,
enfático en vocativos.
Semetzat letz nik hazi zaitturan horrek. (Ibilt 479).
/
Hi, tabernan larregi trabatzen haiz. Pardelorrek! (Zirik 26).
Ik.
hori.
hórrek
[horiek]
.
erak.
(
TE).
Ésos,
ésas.
2. graduko forma plurala da, bai nominatibokua bai ergatibokua. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike.
Jentillak; horrek ziran hamengo lezetan bizi izan ziranak Ebanjelixuan aurretik. / Los gentiles; ésos fueron los que aquí vivían en grutas antes del Evangelio.
Ik.
horrek.
"Con acento prosódico en la o" (TE, 607): [órrek]. Deklinaziñoko beste kasu markak "horre-"k hartzen dittu.