Logo Eibarko Udala
horrek
1. erak. (TE). Ese, esa, ése, ésa, eso.   2. graduko formia da, ergatibo singularra. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike. Horrek asmau dau mataza guztia. / Ése ha inventado ese enredo. / Horretarako, jakiñian nintzan eta ez ninduen harrapau. / Para eso, yo estaba sobre sabido y no me cogieron. Ik. hori, hórrek.  "Con acento prosódico en la e" (TE, 607): [orrék]. / "Horr(e)-"k hartzen dittu deklinaziñoko beste kasu marka gehixenak: horren genitibua, horri datibua, horrekin, horretarako...
2. erak. (OEH). Tú, tú que, enfático en vocativos. Semetzat letz nik hazi zaitturan horrek. (Ibilt 479). / Hi, tabernan larregi trabatzen haiz. Pardelorrek! (Zirik 26). Ik. hori.
hórrek [horiek] . erak. (TE). Ésos, ésas.   2. graduko forma plurala da, bai nominatibokua bai ergatibokua. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike. Jentillak; horrek ziran hamengo lezetan bizi izan ziranak Ebanjelixuan aurretik. / Los gentiles; ésos fueron los que aquí vivían en grutas antes del Evangelio. Ik. horrek.  "Con acento prosódico en la o" (TE, 607): [órrek]. Deklinaziñoko beste kasu markak "horre-"k hartzen dittu.